Jdi na obsah Jdi na menu
 


KZ vzdává hold ZM ... ze sešitku

 Odpůrci a následovníci

Je to zvláštní. Když dostanete za úkol najít odpůrce a následovníky Prof. PhDr Zdeňka Matějčka, CSc., nebude to “klasicky” těžké ani lehké. Už z podstaty celého života i práce tohoto světového psychologa, trpělivého génia aplikované psychologie i pedagogiky, člověka s neúnavnou touhou rozdávat pomoc a naděj do života, je předvídatelné, že odpůrce mohl mít jen těžko.

Dá se “odporovat” faktu, že někdo pár let po II.světové válce, krátce po komunistickém puči, dobrovolně vstoupí do služeb zájmu dítěte a vybere si práci pro deprivované děti v sociálních ústavech? On dokázal svými výsledky a každodenním přístupem to, že ani koumunisté padesátých let závažně nezasahovali do této “pionýrské” činnosti. 

Dají se najít odpůrci jeho konkrétní práce pro obor psychologie nebo pedagogiky? Najdeme někoho, kdo by negoval fakt, že jsme byli první a dlouho jediná země Východního bloku, kde vznikl a fungoval podnik vydávající psychodiagnostické pomůcky? Pod velkou částí z nich je profesor Matějček navíc sám podepsán.

Našel by se někoho, kdo nechtěl přijímat názory asi první a dodnes velmi zásadní publikace Psychická deprivace v dětství, která vyšla ve stejný rok, jako měl premiéru v Mnichově dokument/film Děti bez lásky?

A “laická” veřejnost? Vztekaly se snad na přínos práce prof. Matějčka generace žen, jimž se navracely děti z jeslí? Domů, do rodiny? Že společnost postupně uznala neúnosnou zaměstnanost žen a její jasné neblahé důsledky? Že se postupně zavedlo přezkoumávání školní zralosti dětí? Že už se děti s dysfunkcemi učení nepovažovaly za “horší”, nedávaly už se do zvláštních škol a naopak se jim začalo pomáhat?

Zkusil jsem to. Pod pojmem “odpůrci Zdeňka Matějčka” vyhledávač nenašel ani jednoho.

A následovníci? Tam je to opačný extrém. Jejich seznam by byl v podstatě nekonečný, protože už z krátkého popisu hledání odpůrců je jasné, že následovníků má prof. Matějček obrovské kvantum, napadá mě i slovo davy.

Ano, dalo by se jmenovat mnoho psychologů, pediatrů, pedagogů a dalších osob, ale v případě prof. Matějčka by bylo u jeho následovníků téměř neslušné na někoho zapomenout. 

 

Kvůli podstatě práce prof. Matějčka bych určitě zmínil generace žen, kterým, jeho práce dala mnoho. A jsou evidentně jeho následovnicemi. Proč? Už jsem zmiňoval jeho působení v oblasti problému zaměstnanosti žen x jeslí. “Jesle si ještě vymyslely ženy, ale mateřské  školky, ty už si přejí samy děti” (Matějček, 1980) Jeho práce po celé ty roky byla trpělivá, každodenní a tento průkopník názoru, že nejdůležitější je zájem dítěte, tak nastartovala a zapříčinila proces, kdy je dnes samozřejmé, jak dítě začleněním do společnosti prochází. A ženám to zkvalitnilo život, rozšířilo osobní čas a také ulehčilo jejich svědomí.

“Vždyť se podívejte na ženy a jejich názory. Ikdyž v poradně hovořím s velmi mladými dívkami, ani nemusí být dotyčná matkou, jako bych slyšela postoje prof. Matějčka. Všude ve světě je běžné, že společnost nemá stejný nebo podobný názor na některé důležité věci v oblastech výchovy dítěte, rodiny, školství, ale u nás ano. Je to úžasné jak se v podstatných věcech shodneme. A to je nepochybně právě Matějčkův přínos”. (Šulová, ČRo, 26.7.2006)

Matějček měl mnoho následovníků v řadách studentů. “Nikdo na jeho přednáškách neusnul a nikdo také nechyběl”. (Šulová, ČRo, 26.7.2006) A právě v tom, jak výuku vedl, jak zapojoval studenty do reálné praxe, jakým způsobem se k lidem choval, jak diagnostikoval, vymýšel pomůcky, otevíral témata a nikdy je neopouštěl.... právě v tom se našla a ještě najde celá řada psychologů, pedagogů a dalších, jenž cíleně jeho práci “nesou” dál. 

“Bez jeho psychodiagnostických modelů, způsobů ... si neumím svojí práci v poradně ani přestavit. A mnoho kolegů si to ani denodenně neuvědomí, jak často vlastě Matějčkovy myšlenky používáme. /Mertin, ČRo, 26.7.ČRo./

Dvanáctého května 2006 proběhla v Mnichově konference s názvem Na paměť prof. Matějčka. Učastnili se jí nejen psychologové. Uspořádána byla na popud německých psychologů. Mohu zde zveřejnit seznam účastníků a jen málo z nich by se neřadilo k jeho následovníkům.

A co lidé, jako jsem třeba já, kteří jenom a právě díky němu, setkání s ním nebo díky seznámení se s jeho názory, zcela změnili směřování svého života? I těch je hodně.

“Pro tohoto věřícího křesťana byl charakteristický laskavý a citlivý přístup k dítěti a k lidem vůbec. Svými publikacemi a svým osobním kouzlem oslovoval nejenom studenty a kolegy, ale také rodiny dětí, které se ocitly v životních nesnázích. Prof. Matějček významě přispěl ke zdravému vývoji naší společnosti k rozkvětu svého oboru a k výzkumu v oblasti, která je z hlediska badatelského u nás až na vyjímky zanedbaná. V oblasti rodiny a zdravého vývoje nastupujících generací. Měl neutuchající schopnost dodávat odvahu a za všech okolností vyzývat k naději.” /Cyril Hoeschel, nekrolog Prof. PhDr. Zdeňka Matějčka/

 

 

 

 

 

je člověk  

Helbrige, Pechstein, Papoušková, Dunovský Šturma 12.5.2006 Na pamět prof. Matějčka  Cyril Hoeschel

Šulová Mertin 

Hledal dětem vysokoškoláky na doučování

na přednáškách nikdo neusínal a nikdo nechyběl

ke studentům i ke svým nejbližším kolegům se choval stejně

studenti dál nosí jeho přístupy

Langmaier Jirásek tehdejší generace

zájem dítěte!!!!

Spitz

Piaget

navrátit hodnotu rodině

zaměstnanost žen

rodičovská role klíčová životní

diagnostické pomůcky první podnik ve východním bloku pod mnoha z nich je podepsán právě 

má davy následovníků někdy to ani nevědí když diagnostikují

přenesl, na nepopulární témata

zralost dítěte, školní zralosti

další a další témata a předchozí neopouštěl

specifické poruchy učení

generace žen x chlap jak Brno

psychologie lidem

pomáhal /jeho citát wiki/ 

1963 Psychická deprivace v dětství Děti bez lásky Mnichov Helbrige vzpomínal bomba odborníci i široká veřejnost, následovali‘

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Measuring Blood Weight

(AInonnaundit, 26. 7. 2018 15:42)

Compression est comment poupe votre sang pousse contre les parois de vos arteres lorsque votre coeur sentiment pompe le sang. Arteres sont les tubes qui transportent perseverent b gerer offre sang loin de votre coeur. Chaque age votre manque de sensibilite bat, il pompe le sang tout au long vos arteres a la vacances de votre corps.
https://www.cialispascherfr24.com/acheter-cialis-sur-internet-france/